Včelařské kurzy

   Včelařské kurzy pořádáme od roku 2015. V roce 2017 jsme kurzy zařadili do systému LŠNV Pracovní skupiny nástavkových včelařů (PSNV-CZ), kde včelmistr statku aktivně působí jako člen. Pořádáme sérii včelařských škol: LŠNV I tematicky navazuje na tradiční lednovou přípravku, kterou realizují Dlouzí z Varnsdorfu http://www.vceliraj.cz/kurzy/. Poté následuje LŠNV II, která rozvíjí zkušenosti z LŠNV I či prohlubuje dovednosti zkušenějších včelařů. Poslední v řadě sérií škol je přirozeně speciálka LŠNV –  Ekologický chov včel, protože ekologicky hospodaříme, žijeme a vlastníme platnou ekologickou certifikaci, tzn. může používat označení BIO či EKO pro naše produkty.

   Lektory si vybíráme prioritně z lektorů PSNV.

   Na škole se snažíme, aby všichni byli ubytování v „Natuře Praha“, která leží stranou od Rumburku v odloučené části Poustka, kde jsou také umístěna některá včelstva, se kterými se na kurzech pracuje. Teoretická část probíhá ve společenském prostoru, který je dobře vybaven na přednášky. Praktické části jsou vždy realizovány v menších skupinkách na různých včelnicích (volných nebo krytých) tak, aby všichni měli příležitost mít ruce v úlu. Vždy dle aktuálního počasí a nálady včelstev.

   Po většině škol a kurzů si absolventi mohou koupit a odvézt oddělky či matky, se kterými sami v průběhu kurzu pracovali. Tudíž mohou rovnou začít bez jakýchkoliv prodlev včelařit.